Dědová je typickou podhorskou obcí v nadmořské výšce 658 m, ležící v mírném údolním svahu, odkud se otvírají panoramatické pohledy na krajinu Skutečska, Novohradska a Poličska.
Obec se připomíná již v roce 1392, kdy byla součástí rychmburského panství. V 15. století patřila ke kladenské rychtě. Zahájení školní výuky je datováno kolem 1799. Koncem 19. století zde žilo přes 500 obyvatel v 90 domech. V současnosti má Dědová pouhých 131 trvale žijících, neboť obci se nevyhnulo stěhování místních obyvatel za lepšími ekonomickými podmínkami do průmyslových center a pohraničí. Největší odliv nastal po skončení II. světové války.
V minulosti se obyvatelé živili především pěstováním plodin na málo úrodných podhorských polích, zpracováním lnu, domácím tkalcovstvím a prací se dřevem, kterého bylo v okolí dostatek. Ve druhé polovině 18. století se zde těžila železná ruda. Devatenácté století přineslo do vsi novou a záhy velmi úspěšnou výrobu dřevěných hraček, které se vyvážely i za hranice státu.
Místní části Humperky a Bahna s chráněným přírodním územím „Bahna“ jsou využívány k rekreaci a stejně jako převážná část mikroregionu nabízejí možnosti aktivního odpočinku v přírodě.